Biokominek – ozdoba czy źródło ciepła?

Na zmianę ogrzewania decydujemy się nie tylko ze względów ekonomicznych. Nowoczesne urządzenia różnią się od tych klasycznych, jak pozbawione uroku grzejniki czy ukryte pod podłogą systemy grzewcze. Znacznie bliżej im do designerskich dekoracji, które nie tylko zapewniają ciepło, ale dodatkowo cieszą oko. Jednak, czy na pewno?

Ciepło w stylowej formie

Trudno przejść obojętnie obok biokominka – na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które zaskakują formą i funkcjonalnością. Sporo wśród nich minimalistycznych, ciekawie skonstruowanych systemów, które można zamontować niemal wszędzie. Dodatkową zaletą jest to, że nie wymagają dostępu do kominka, aby działać prawidłowo. Okazują się zatem świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, których montaż okazuje się znacznie bardziej wymagający, a co za tym idzie, kosztowny. Sporo można powiedzieć także o ergonomiczności takiego rozwiązania. Biokominek potrzebuje jedynie ekologicznego paliwa. Konieczność zaopatrywania się w opał okazuje się zbędna.

Ogień: ciepło i dekoracja w jednym

To alternatywne rozwiązanie jest coraz częściej wybierane z jeszcze jednego powodu: walorów grzewczych. Biokominek to nie tylko stylowa ozdoba wnętrza, ale także źródło ciepła. Urządzenie zamontowane w widocznym miejscu będzie wyglądać gustownie, a do tego rozprowadzi ciepło po całym pomieszczeniu. Siłę ognia można regulować – w zależności od tego, jak nowoczesny jest biokominek: manualnie lub przy użyciu pilota. Do tego cała energia cieplna pozostaje wewnątrz i nie ulatnia się tak, jak dzieje się to np. poprzez komin.

Ograniczona moc grzewcza

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Biokominek nie jest przystosowany do ogrzewania całego budynku, a jedynie pomieszczenia, w którym się znajduje: dysponuje mocą ok. 3 kW, która zapewnia komfort w pokoju o powierzchni ok. 30 m kw. Przed wyborem takiego rozwiązania należy też sprawdzić, czy budynek posiada dobrą izolację. Żaden system grzewczy nie poradzi sobie ze swoim zadaniem, jeśli ciepło będzie “uciekać” z domu przez niewłaściwie wykonana izolacja.

Mimo ograniczeń warto rozważyć zamontowanie biokominka – walory wizualne, funkcjonalność i ergonomiczność to istotne, warte rozważenia zalety.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.