Czy biokominki są bezpieczne?

Nie każdy mieszkaniec domku jednorodzinnego lub mieszkania może pozwolić sobie na montaż klasycznego kominka opalanego drewnem. Przeszkodę stanowi brak odpowiednich przewodów grzewczych czy mała przestrzeń w mieszkaniu. Jest jednak rozwiązanie, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mowa o biokominkach.

Jest to nowoczesny system na biopaliwo. W naszej ofercie znajdą Państwo różne modele, między innymi klasyczne stojące, a także wiszące. Nasze produkty wyróżniają się na tle innych, ze względu na swoją stabilną konstrukcję, a także wykorzystanie materiałów, które są odporne na działanie paliw. W zestawie do każdego systemu dołączona jest butelka do nawilżania palnika, lejek, osłona, a także zapalniczka.

Czy biokominki są bezpieczne?

Tego rodzaju urządzenia określane są mianem ekologicznych, dzięki czemu nie szkodzą środowisku. Wszystko za sprawą certyfikowanego paliwa, którego używa się do rozpalania urządzenia. Podczas całkowitego procesu spalania wytwarzane jest ciepło, para wodna, która poprawia wilgotność powietrza oraz bezwonny dwutlenek węgla w niewielkich ilościach. Podczas systematycznego użytkowania należy jednak pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się nasz dostawca ciepła.

Każdy model został zaprojektowany i wyposażony w pojemnik z dodatkową komorą, która skutecznie uniemożliwia wylanie się paliwa. Dodatkową zaletą jest fakt, iż nie trzeba pamiętać o doglądaniu paleniska, a także nie wytwarza się popiół, który trzeba by było sprzątać za każdym razem.

Montaż i design biokominka

Potencjalny klient w pierwszej kolejności zwróci uwagę na funkcjonalność danego urządzenia. Jednak design również odgrywa w tym przypadku istotną rolę. Nasze urządzenia dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je zastosować w wielu pomieszczeniach, a także charakteryzują się eleganckim kształtem. Urządzeń wolnostojących nie trzeba montować, gdyż cała konstrukcja z płyty mdf wymaga jedynie ustawienia w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Niektóre modele przystosowane są do powieszenia na ścianie. Na wszystkie urządzenia udzielamy 5-letniej gwarancji.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.