Jak długo pali się biokominek i od czego to zależy?

Kilkadziesiąt lat temu, klasyczne paleniska były niemal obowiązkowym elementem wyposażenia salonu. Dziś w domkach spotkać możemy nie tylko te modele klasyczne, ale także ich nowsze i bardziej ekologiczne odpowiedniki, czyli biokominki. W związku z ciągłym zainteresowaniem tym tematem istnieje wiele możliwości i rozwiązań do wyboru? Czym jest takie urządzenie, jak długo się pali biokominek i od czego to zależy?

Czym jest biokominek i jak jest opalany?

Jest to jeden z najpopularniejszych zamienników klasycznego paleniska, w którym zamiast drewna, stosuje się paliwo w płynnej lub żelowej postaci. Dzięki temu tego typu urządzenie można zamontować nie tylko w domku jednorodzinnym, ale też w bloku mieszkalnym, czyli w miejscu, które najczęściej nie posiada systemu odprowadzania spalin z kominka tradycyjnego. W przypadku biokominków do palenia stosuje się nie drewno, a paliwo pochodzenia roślinnego. To, jak długo się pali zależy od jego jakości. Zdenaturyzowany płyn zapewnia przede wszystkim czysty proces spalania, dzięki czemu nie wytwarza się sadza, dym czy ostry zapach.

Czym powinno się charakteryzować dobrej jakości biopaliwo?

Opisywane urządzenie nie bez powodu zyskało miano ekologicznego. Kupując biokominek z pewnością klienci zastanawiają się jak paliwo długo się pali w nim. Biopaliwo to substancja stworzona na bazie alkoholu, najczęściej etanolu. Dobrej jakości płyn zawiera bioetanol, który jest produkowany z surowców roślinnych. Dzięki temu jest całkowicie biodegradowalny, odnawialny, a przede wszystkim bezpieczny dla środowiska. W efekcie spalania powstaje para wodna i dwutlenek węgla w niewielkich ilościach. Dobrej jakości biopaliwo nie wytwarza zatem dymu, sadzy i nieprzyjemnego zapachu. Gdy takie efekty się pojawią, najprawdopodobniej mamy do czynienia z gorszej jakości paliwem.

Jak długo pali się ogień w biokominku?

Wszystko zależy od rodzaju paleniska w biokominku, bowiem to przekłada się na to, jak długo pali się paliwo w nim. Większość dostępnych na rynku płynów ma podobną zawartość energii, która wynosi około 6 kWh na litr biopaliwa. Przy wyborze urządzenia warto także zwrócić uwagę na palniki i ich pojemność, gdyż to też ma wpływ na długość palenia. Im pojemność jest większa, tym czas spalania się wydłuża. Na czas palenia mają wpływ także wkłady chłonne na palnikach, w postaci niepalnej maty glinokrzemianowej lub skały pumeksowej. Zapobiega to rozlaniu się biopaliwa, a także wydłuża czas jego pracy.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.