Jak działa biokominek?

Z roku na rok urządzenia grzewcze do domków jednorodzinnych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z nich jest biokominek, który jest przede wszystkim łatwy w obsłudze, a także nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych. Sprawdzi się także w małym mieszkaniu w bloku oraz w przydomowych ogródkach. Jaki jest sekret tych urządzeń i dlaczego tyle osób decyduje się na to rozwiązanie?

Czym jest biokominek?

Alternatywą do klasycznego kominka jest biokominek, w którym stosuje się paliwo w postaci płynnej lub żelowej, zamiast drewna. Pozwala to na bezpieczne użytkowanie, nawet w domach, gdzie są małe dzieci i nie ma systemu odprowadzania spalin. Urządzenie powinno jednak być zamontowane w bezpiecznej odległości od łatwopalnych przedmiotów.

Zasady działania ekologicznego biokominka

Z roku na rok wśród społeczeństwa zwiększa się świadomość na temat szkodliwości nieodpowiednio przeprowadzanych procesów spalania surowców naturalnych, takich jak drewno. Na rynku, aż roi się od ekologicznych odpowiedników, które są łatwiejsze i bezpieczniejsze w obsłudze. Mamy tutaj na myśli biokominki, które są opalane paliwem pochodzenia roślinnego, stworzonego na bazie etanolu. Składnik ten zapewnia czysty proces spalania, podczas którego nie wydziela się dym i ostry zapach. Ponadto środek ten jest przyjazny dla środowiska, czyli biodegradowalny, a do tego wydajny, bowiem jeden litr paliwa starcza nawet do 6 godzin spalania. Dowiedz się więcej o tym jakie paliwo do biokominka wybrać.

W budowie urządzenia najważniejszą rolę pełni pojemnik na biopaliwo, który znajduje się w palenisku. Bezpieczne użytkowanie możemy zawdzięczyć wkładowi chłonnemu, dzięki któremu paliwo nie rozleje się nawet w sytuacji przewrócenia się pojemnika. Większość modeli biokominków wyposażonych jest w wskaźnik poziomu paliwa. By ugasić płomień, wystarczy użyć ruchomej przesuwki, którą zamyka się za pomocą uchwytu.

Zalety użytkowania biokominka

Zastosowanie odpowiedniego modelu urządzenia, może przynieść właścicielowi wiele korzyści. Jest to bardzo wygodne w obsłudze urządzenie, które docenią osoby, nielubiące sprzątać popiołu czy sadzy. Do najważniejszych zalet biokominka z pewnością możemy zaliczyć czystość, oszczędność, mobilność, prostota w obsłudze, a także wydajność. Sprawdź wszystkie zalety biokominka.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.