Jakie wybrać paliwo do biokominka?

Coraz więcej osób przychylnym okiem spogląda w stronę biokominka – alternatywy dla tradycyjnych systemów grzewczych. Łączy w sobie całe mnóstwo zalet: od ergonomii, przez stylowe wykończenie, po ekologię. Najczęściej to właśnie ekologia ma największy wpływ na wybór tej metody ogrzewania domów i mieszkań. Źródło energii, które z jednej strony gwarantuje ciepło, a z drugiej nie zatruwa środowiska? Jeśli chcesz być świadomym konsumentem, dowiedz się więcej na temat biopaliwa.

Paliwo do biokominka – same zalety!

Do właściwego działania biokominek potrzebuje specjalnego materiału opałowego – takiego, który nie pozostawia po sobie zanieczyszczeń, nie wytwarza dymu oraz nie uwalnia do powietrza szkodliwych substancji.

Produkt zawdzięcza to swojemu składowi: powstaje na bazie naturalnego alkoholu (etanolu) pozyskiwanego z surowców roślinnych. W ten sposób powstaje czyste, nieskażone paliwo nadające się do palenia w przeznaczonych do tego urządzeniach grzewczych. Jedynym produktem ubocznym jego spalania jest para wodna oraz znikoma ilość dwutlenku węgla.

Nie jest to jednak koniec zalet. Etanol nie wydziela zapachu, nie dymi się, a w rezultacie pozwala na uzyskanie jasnego, przyjemnego ognia, który znakomicie rozgrzewa. Możesz zapomnieć o sprzątaniu popiołu czy czyszczeniu urządzenia z sadzy, a także dodatkowych kosztach związanych z zakupem opału.

Jak wybrać odpowiednie paliwo do biokominka?

Chcąc wybrać biopaliwo o wspomnianych wyżej zaletach, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada atest Międzynarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Instytucja wydaje certyfikat świadczący o tym, że stosowany do opału płyn jest bezpieczny dla zdrowia oraz środowiska, a zatem pozbawiony szkodliwych substancji.

Wysoką jakość stosowanego materiału opałowego można ocenić także za pomocą węchu – ten ekologiczny nie będzie posiadał żadnego zapachu. Nieprzyjemna woń, niska cena oraz brak informacji o producencie powinny natomiast skutecznie zniechęcić do zakupienia takiego wyrobu.

Ciepło, wygoda, styl i ekologia w jednym

Paliwo do biokominka należy wybierać rozważnie, aby w pełni cieszyć się jego możliwościami. Produkt bezwonny, posiadający stosowny certyfikat, pochodzący ze średniej lub wyższej półki cenowej i dedykowany przez sprawdzonego producenta to najlepszy możliwy wybór. Potem pozostaje już tylko cieszyć się ekologicznym ciepłem płynącym z kominka.

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.