Prawidłowa eksploatacja pieca na pellet

Chęć sięgnięcia po wydajne rozwiązania grzewcze często kieruje naszych klientów do kupna pieców na pellet. Zupełnie nas to nie dziwi! Są to urządzenia wydajne i łatwe w obsłudze. Chcąc jednak w pełni wykorzystać tkwiący w nich potencjał warto dowiedzieć się, w jaki sposób właściwie je eksploatować. Pozwoli to zachować sprzęt w doskonałym stanie przez wiele lat, zapewnić odpowiedni poziom ciepła w domu, a zarazem korzystnie oszczędzić na ogrzewaniu.

Dlaczego piece na pellet cieszą się tak dużą popularnością? Opał pochodzący z odnawialnych źródeł energii (odpadów drzewnych) należy do czystych, ekologicznych i wydajnych grzewczo. Tym samym znakomicie wpisuje się w obecne trendy skupiające się m.in. na ochronie środowiska oraz dbałości o czyste powietrze. Natomiast same urządzenia grzewcze należą do wygodnych w obsłudze, wydajnych i zarazem nowoczesnych. Wszystkie te zalety mogą okazać się niewystarczające, jeśli o sprzęt nie będziemy należycie dbać. Co to dokładnie oznacza i jak wygląda prawidłowa eksploatacja pieca na pellet?

Czyszczenie

Głównym obowiązkiem osoby grzejącej dom piecem na pellet jest jego czyszczenie – przynajmniej raz na tydzień. Celem jest nie tylko pozbycie się popiołu. Regularne usuwanie pozostałości po opale wydłuża żywotność urządzenia i zmniejsza koszty związane z jego późniejszą konserwacją. Pozwala także uniknąć awarii związanych z nadmiarem zanieczyszczeń zalegających w komorze paleniska.

Przegląd

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić konserwację pieca na pellet. Najlepiej zrobić to tuż po sezonie grzewczym, a zatem wiosną. Do przeglądu należy zaangażować profesjonalistów (np. autoryzowany serwis producenta). W ten sposób znacznie łatwiej uniknąć niespodziewanych usterek urządzenia, a także zabezpieczyć jego poszczególne elementy tak, aby działały bez zarzutu. Fachowcy od razu zorientują się, czy coś szwankuje i wymienią wadliwą część lub zlecą wykonanie dodatkowych napraw.

Konserwacja

Prawidłowa eksploatacja pieca na pellet to także przeglądy przeprowadzane samodzielnie. Warto co jakiś czas sprawdzić, czy wszystkie funkcje urządzenia działają bez zarzutu oraz czy części nie posiadają znamion zużycia. Najlepiej robić to podczas cotygodniowego usuwania popiołu. Oczywiście im częściej, tym lepiej. Mimo dużej automatyzacji większości urządzeń dobrze jest co jakiś czas skontrolować ich działanie.

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Najnowsze na blogu

Pytania i odpowiedzi

To jest tekst napisany w edytorze tekstowym.

 • Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny?

  Nie ma jednej odpowiedzi, który lepszy stalowy czy żeliwny. Korpusy wkładów zrobione z żeliwa są tańsze i lepiej akumulują ciepło niż stalowe. Ale muszą być wykonane z żeliwa wysokiej jakości, a ścianki korpusu muszą być grube (8-10 mm), masywne i ciężkie. Korpus może być zrobiony ze skręcanych płyt żeliwnych lub monolityczny wykonany z jednego odlewu bez spawów i połączeń. Korpus odlewany jest bardzo szczelny, dzięki czemu powietrze nie napływa do paleniska w sposób niekontrolowany. Zaletami wkładów stalowych są przede wszystkim szczelność oraz duży wybór wzorów. Wkłady stalowe robi się ze specjalnej stalii o grubości 4-6 mm. Wkłady od renomowanych producentów są wykonywane ze stali odpornej na korozję i odkształcenia związane ze zmianą temperatury. Komora spalania we wkładach stalowych wyłożona jest szamotem lub wermikulitem. Korpus wkładu kominkowego, niezależnie od tego czy żeliwny, czy stalowy, jeśli będzie wykonany z kiepskiego materiału, po pewnym czasie ulegnie uszkodzeniu. Dotyczy to głównie wkładów o ściankach o małej grubości, które nagrzewają się nierównomiernie. Powstają wówczas duże naprężenia, które powodują pękanie żeliwa lub odkształcanie się stali. Najtrwalsze i najsolidniejsze są wkłady ciężkie, w tym przypadku waga ma znaczenie.

 • Czy kominek można zamontować w każdym domu?

  Obecnie kominki instaluje się niemal we wszystkich nowo budowanych domach. Stają się one, przy obecnych, stale rosnących cenach paliw, bardzo ekonomicznym i bardzo wydajnym źródłem ciepła. Stają się także główną ozdobą salonu. Kominek musi być podłączony do komina w sposób szczelny, przez który odprowadzane są spaliny. Każdy kominek musi mieć własny przewód dymowy o wymiarach dostosowanych do mocy i wielkości paleniska. Rodzaj kominka, a także jego wielkość i lokalizację najlepiej ustalić już na etapie projektowania domu. Można wówczas uwzględnić wszystkie wymagania techniczne co do wielkości komina, przyłącza powietrza do spalania, wzmocnić strop czy podłogę. W starych remontowanych domach, w których nie było kominka, można go zbudować, ale trzeba mu zapewnić tak jak w nowych budynkach odpowiednie warunki techniczne.

 • Jaki wkład kominkowy wybrać?

  Wszystko zależy od tego jakie są nasze oczekiwania. Czy będzie użytkowany okazjonalnie, dla poprawy nastroju i spędzenia przyjemnych chwil z rodziną i znajomymi, czy też będzie traktowany jako efektywne, ważne źródło ciepła w naszym domu. Jeśli ma to być efektywne źródło ciepła powinniśmy wrócić szczególną uwagę na parametry techniczne i użytkowe wkładu kominkowego. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury (przystosowany do palenia ciągłego), a także jej nagłe zmiany. Powinien jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia, oddawać ciepło do otoczenia. Wymagania te spełniają wkłady żeliwne oraz stalowe z akumulacyjną komorą spalania lub akumulacją.

 • Jaką moc powinien mieć wkład?

  Wybierając wkład kominkowy szczególną uwagę zwracamy przede wszystkim na moc i sprawność urządzenia. Producenci podają moc nominalną wkładu, mierzoną podczas testów laboratoryjnych. Jest ona zdecydowanie bardziej miarodajna niż moc maksymalna, której nie uzyskujemy podczas normalnego użytkowania kominka. Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła, jego moc nominalna powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło podane w dokumentacji projektowej budynku. Jeśli jej nie ma możemy przyjąć orientacyjne wartości - dla domów nowych, dobrze ocieplonych - 30-40 W/m3 - dla starszych domów ze słabą izolacją - 80-100 W/m3 Jeżeli kominek ma być jedynie dodatkowym, wspomagającym źródłem ciepła, jego moc nominalna może być zdecydowanie mniejsza. Producenci podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.